Donald Trump amerikai elnök új vámintézkedései miatt az Invesco egyik vezető alapkezelője további dollárgyengülésre számít, és ennek megfelelően újrapozicionálta portfólióját. A globális befektetők egyre inkább aggódnak az amerikai gazdaság lassulása és az európai fiskális ösztönzők miatt. A tőkekiáramlás felgyorsulására számítanak.
Mérsékelten ugyan, de a nemzetközi piacokon tovább menetelt az amerikai dollár, ez pedig rossz üzenet a régiós, így a magyar devizának is. Ezzel összefüggésben a forint gyengül a keddi kamatdöntés másnapján, az euróval szemben a 400-as szint fölé került, a dollár ellenében pedig bő 3 hetes mélypontot látunk.
Túl a bmi-dömpingen is csak egy szűksávban mozog a forint a két vezető devizához képest. Igazán sem a vártnál jobb európai, sem a felemás amerikai üzleti aktivitásról szóló beszámolók sem mozgatták meg az árfolyamot. A Varga Mihály jegybankelnökségének első kamatdöntése előtti napon óvatos mozgások látszódnak csak a forintnál. Azonban az Egyesült Államok vezetésével újabb tűzszüneti tárgyalások folynak Rijádban, az ezzel kapcsolatos bejelentések pedig rendre nagy mozgásokat hoznak a piacokon.
Donald Trump gazdasági tanácsadó testületének leendő elnöke szerint azért nagy az amerikai kereskedelmi deficit, és azért tud az USA nehezen versenyezni a feldolgozóiparban, mert az amerikai pénzügyi eszközök iránti külföldi kereslet miatt a dollár túl erős. Ez az érvelés azonban nem meggyőző.
Hirtelen nagy gyengülés alakult ki szerda reggel a forint piacán jórészt a török politikai fejlemények és az EURUSD mozgása miatt, de aztán nagy csapkodás után délutánra teljesen ledolgozta esését a magyar fizetőeszköz, így 401 felettről 398-ig süllyedt az euró jegyzése. Késő este az euró 398,3 forint körül, a dollár 365,3 körül forgott.
Átmenetileg erősödött a forint a keddi kereskedésben, az euró ellenében már a 397-es szint áttörésével kacérkodott, a dollárral szembeni kurzus pedig a 365-ös szint alá került. Október óta nem látott forinterőről beszélhetünk. A forint felértékelődése már a régiós devizák ellenében is szembetűnő. Vagyis nemcsak nemzetközi hatások magyarázzák a forint erejét (így például a német parlament adósságféket feloldó szavazása), hanem hazai fejlemények egyaránt. Ebben akár az is szerepet játszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank új vezetése az óvatos monetáris politikai megközelítés fontosságát hangsúlyozta a napokban, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig kifejezte örömét a forint erősödésével kapcsolatban.
Szokatlan stabilitással indult a forint hete, aztán ahogy javult a nemzetközi befektetői hangulat és gyengült a dollár, mind az euróval, mind a dollárral szemben erőre kapott. A zöldhasú ellenében egészen 365-ig jutott a forint, ami új öthavi forintcsúcsot jelent.
Izgalmas, elsősorban nemzetközi hatások (németországi megállapodás az adósságfék részleges felfüggesztéséről, kedvezőtlen amerikai makrogazdasági adat) által vezérelt kereskedés folyt a forint piacán is. Az euróval szembeni jegyzések végül az óvatos forinterősödés irányába indultak el.
A szerdai erősödést követően lecsillapodott a forint árfolyama. Az euróval szembeni jegyzések szűk sávban ingadoztak az egész csütörtöki kereskedésben, ami annak köszönhető, hogy továbbra sem mozog látványosan az euró-dollár kurzus. A kedvezőtlen nemzetközi részvénypiaci környezet tehát egyelőre nem bántja a régiós devizákat, stabilan tartják erejüket és a forint esetében a kamatkilátások is támaszt adnak.
Nagy ütést kapott péntek este a forint arra a hírre, hogy félbeszakadt a botrányosra sikerült Trump-Zelenszkij találkozó, ami a háború gyors lezárásával kapcsolatos reményeket csökkentette, és Európa biztonsági kockázatait növelte. A gyors forintesés gyorsan elmúlt, és a találkozó utóhatásaira, illetve a hétvégi londoni fejleményekre a forint határozott erősödéssel reagált hétfőn reggel, és egészen 400 közelébe jutott az euróval szemben. Itt aztán elfogyott a lendület, és éles fordulat alakult ki, amelynek nyomán átmenetileg 403 fölé lendült az árfolyam, aztán ide-oda rángatás következett.
Szerdán délután négyhavi csúcsra erősödött a forint 399-nél az euróval szemben, majd este megérkezett a csapás az Európai Unióval szemben az Egyesült Államoktól a 25%-os vámkivetés formájában. Ez gyengítette az eurót a dollárral szemben. A forint egy ideig 399 körül oldalazott az euróval szemben, de azóta már 400 fölé gyengült a dollárerősödése miatt. A délutáni amerikai makroadatok komolyabb mozgásokat hoztak a devizapiacokon.
Négyhónapos csúcsra, 399,6-ig erősödött a forint szerdán az euróval szemben a bankközi piacon, míg a dollárral szemben 380 közelében bő háromhavi csúcsra ért. Ez azt jelenti, hogy sorozatban 90 egymást követő kereskedési napon volt végig 400 felett az euró, de ez a sorozat ma megtört; mi pedig gyorsan összeszedtük a főbb okokat, amelyek hozzájárultak ehhez a teljesítményhez.
Kedden még háromhavi csúcsra ért a forint az euróval szemben, ezt követően azonban szerda estére már nagyobb gyengülés van kibontakozóban, miután a befektetők elkezdték kiárazni a gyors ukrajnai béke esélyét, ráadásul a Trump és Zelenszkij közötti adok-kapok hatására hirtelen erősödni kezdett a dollár, melynek hatására a forintra nehezedő nyomás is nőtt. Ezt követően a szerda esti amerikai piaczárásra némiképp vissza tudott erősödni a magyar fizetőeszköz.
A vártnál magasabb amerikai inflációs adat szerdán délután kezdetben még megugró dollárt és eső forintot hozott, aztán ahogy jöttek a hírek a Trump-Putyin telefonról és személyes tárgyalás esélyéről az ukrajnai háború lezárása ügyében, úgy kezdett esni a dollár és szárnyalni a forint. Mindez estére oda vezetett, hogy az euróval szemben 401-nél négyhavi, a dollárral szemben 385-nél háromhavi csúcsra ért a forint. Bár reggel és délelőtt még erősödni tudott a forint, mindkét devizával szemben megfogták a támaszok az árfolyamot, Trump újabb vámfenyegetései után pedig a nyitószintig pofozták vissza a forintot.
A hétfő hajnali nagy esést már kedden délutánra teljesen ledolgozta a forint a dollárral szemben, aztán szerdán még tovább erősödött, hiszen egyre jobban gyengül a dollár a vámháborús híráramlás mellett is. Mindezek mellett a forint a dollárral szemben a 390 alatti tartományba került, az euróval szemben pedig 406 alatt új kéthavi csúcson is járt.
A dollár erősödése folytatódhat, az euró paritás alá is eshet egyes elemzői várakozások szerint.
Történelmi rali után újabb lefordulás az USA-ban.
A nagy esti rali után itt a hullámvasút.
A mostani hazai járvány pakisztáni eredetű lehet.
Szerinte így közelebb lehet hozni a háború végét.
Elfogadták a költségvetési tervezetet.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.